JAK ZALOŽIT KAMPAŇ A PROČ INZEROVAT NA FACEBOOKU

Zpět na přehled článků
Jana Zahradníčková
20.08.2018

Položte si otázku, které kanály jistojistě navštíví uživatel českého internetového prostředí v průběhu měsíce?
Jsou to Seznam, Google a Facebook. Takže pokud s online marketingem začínáte, zaměřte se v první řadě na tyto tři kanály. V Česku má profil na Facebooku založeno bezmála 5 milionů uživatelů a to už je slušné číslo, abyste jej začali brát vážně jako inzertní platformu.

Facebook

Facebook je výkonnostní kanál stejně jako Google Ads a Sklik. Umí přinášet tržby, jde dobře měřit a zajímavý je také podíl asistovaných konverzí v podobě referral zdroje. Nabízí podobně jako Google Ads a Sklik možnost dynamických reklam a remarketingu, speciální mobilní formáty a u akvizice máte na výběr z velké škály možností cílení.

Na vás v první řadě je, abyste si stanovili, co je cílem dané kampaně / reklamy. Můžete zvolit kampaň cílenou na konverze, o které se pobavíme níže, nebo zvolit některý z dalších podporovaných formátů, který není primárně prodejní. Sběr fanoušků pro nový produkt / fan page, více komentářů / like vypostovanému příspěvku, který si vede dobře organicky, nebo uspořádat soutěž atp.

Jak založit kampaň

Předpokládáme, že Business Manager založen máte, když ne, podívejte se na tento návod.

Ve správci reklam vyberete „vytvořit kampaň“ a kromě názvu musíte zvolit, co je cílem kampaně. Doporučujeme vybrat položku „konverze“. Pokud máte nahrán katalog produktů, tak zvolíte prodej z katalogu, ale o možnostech dynamických reklam si povíme příště.

Pod úrovní kampaně pak můžete vytvořit libovolný počet sad reklam, kde můžete testovat různé druhy cílení, umístění atp.

Správná specifikace cílení v sadách reklam

 

Máte na webu nasazeny konverzní události? Jestli ne, tak to honem napravte, bez toho se totiž reklamní sestavy optimalizují na konverze těžko.



Co dalšího byste v reklamní sestavě neměli opomenout nastavit?

 
  • Věk, pohlaví a lokaci – asi tušíte, kdo jsou vaši stávající nebo potenciální zákazníci. Pokud prodáváte dámské plavky, na muže cílit nebudete. To vše zahrňte do specifikace cílení.


  • Rozpočet  – Můžete zvolit buď denní rozpočet nebo dlouhodobý. U dlouhodobého je výhoda, že si pak můžete zvolit i zobrazování reklam v různou denní dobu. Tato funkce není u nastavení denního budgetu dostupná.


  • Plánování zobrazování dle času – vizte výše. Je možné pouze v případě, že zvolíte dlouhodobý rozpočet.
  • Vlastní publika / okruhy uživatelů – pokud nespouštíte web od nuly a teprve publika sbíráte, tak má smysl nastavit si okruhy uživatelů, které v kampaních můžete vylučovat nebo na ně cílit. Třeba publikum uživatelů, kteří udělali za posledních 14 dní objednávku nebo uživatelé, kteří navštívili / opustili košík nebo kategorie na webu – to je vhodné zejména pro statický remarketing



  • Zájmy – Facebook umožňuje cílit mimo jiné i na mnoho zájmů. Pokud nemáte fantazii a napadají vás třeba jen již zmíněné dámské plavky, můžete využít návrhy Facebooku. Ty sice nejsou vždy zcela relevantní, ale určitou pomoc vám to při tvorbě kampaní poskytne. Nebojte se zkusit i více podobných zájmů najednou.





  • Optimalizace doručování – pokud máte na úrovní kampaně nastavenou optimalizaci na konverze, tak zde ponechte doporučené cílení na konverze. Můžete zkoušet vyplnit třeba maximální cenu za konverzi, kterou chcete investovat nebo nechat předem zaškrtnutou „nejnižší cenu“ za konverzi. Také si změňte konverzní okno na jeden den po kliknutí. Sedmidenní okno vám bude akorát zkreslovat (už tak občas haprující) statistiky a takový nešvar tady rozhodně nechceme.


Okruhy uživatelů

U některých typů klientů je často práce s publiky zásadní. Ať už se jedná o remarketingová publika nebo vytváření podobných okruhů uživatelů.

Pro vytvoření okruhu uživatelů si ve správci reklam rozklikněte horní lištu a přejděte do „okruhu uživatelů“.



Můžete zde nahrát soubor s maily zákazníků a na jejich základě si pak vytvořit publikum, které je jim podobné. Nebo můžete nahrát zákazníky, kteří se už registrovali a vy se kampaněmi snažíte získat registrace nové. Tyto zákazníky byste pak v kampaních vyloučili.



Také máte možnost vytvořit si publikum na základě návštěvnosti vašeho webu. Dobré je to pro statický remarketing nebo pro vytvoření podobných publik.


Vytvoření reklamy

Kreativa a kvalitní copy reklamy je základem úspěchu (hned po nastavení optimálního cílení). U Facebooku navíc máte možnost využívat méně formální tón a emotikony, které často výsledný dojem z reklamy zjemní a prvoplánově tak nepůsobí jako propagace. Samozřejmě jsou produkty / služby, kde se emotikony nehodí a celkově nedoporučujeme s nimi plýtvat. Na druhou stranu existuje dost uživatelů, kteří tento tón vítají a má tak v reklamách své opodstatnění.



Dejte si s tvorbou popisků a „obrázků“ záležet. Taky si projděte, jak vypadá reklama v jednotlivých typech umístění. Třeba typicky reklama v pravém sloupci zobrazuje jen velmi malou část textu, takže pokud jste se trochu rozepsali, doporučujeme toto umístění vyřadit nebo pro něj založit extra sadu reklam.

Můžete zvolit několik typů výsledné podoby reklamy. Nejčastěji používaný je rozměr 1200*628 px nebo carousel – rotující formát několika obrázků o velikosti 800*800 px.

V případě, že si zvolíte typ kampaně page like nebo mobilní sbírku, Facebook bude vyžadovat jiné doporučené formáty než klasiku 1200*628 px. Nicméně v nápovědě u tvorby reklam je vždy i popisek, jaký je preferovaný rozměr ze strany Facebooku, takže požadované rozměry nemusíte googlit.



Pozor, Facebook nemá rád mnoho textu na obrázku. Jestli si nejste jistí, zda jste to s množstvím textace nepřepískli, prožeňte připravenou kreativu toolem od Facebooku, který vám po nahrání sdělí, zda je množství textu přípustné.

Pár tipů na závěr

  • Dávejte si pozor na reklamy se zaměřením na hubnutí. Facebook nepovoluje obrázky před a po a i k textaci, která naznačuje „ideální vzhled“, je Facebook nekompromisní a reklamy zamítá.
  • Sledujte „skóre relevantnosti“ reklam. S lehkou nadsázkou se dá říci, že cokoli nad 5 je dobré, ale cílem by mělo být dostat se s kvalitou na 7 – 10 bodů. Skóre relevantnosti najdete na úrovni reklam.


  • Když děláte ad hoc kampaně, nejčastěji třeba na výprodej nebo časově omezené slevy, a nechce se kampaň na konverze rozjet (a vás tlačí čas), někdy postačí kampaň / reklamní sadu zduplikovat a reklamy se rozběhnou.
  • Testujte, testujte, testujte – ze zkušeností víme, že co funguje v Google Ads nebo Sklik, nemusí fungovat na Facebooku a ke každé reklamní platformě je potřeba přistupovat individuálně. Nebojte se proto testovat různé formy cílení, konverzních událostí, použitých kreativ nebo textací.
60 mil. Kč spravovaného kreditu
v roce 2022
362 mil. Kč tržby klientů
z námi spravovaných kampaní